Fotograf ogląda panoramę miasta z dachu wieżowca

Jak zwiedzać Warszawę na Bazyliszka? Oto sposób!

Lubisz odkrywać nieznane zakamarki miasta, gubić się w labiryntach uliczek i uwieczniać wszystko na zdjęciach? Zachwyca Cię nowoczesna architektura? Kuszą cię miejsca popularne wśród „lokalsów”, a nie „typowych” turystów? Zwiedzaj Warszawę w stylu „Bazyliszka”. Oto nasze wskazówki i inspiracje jak się do tego zabrać.

Poznaj na nowo główne atrakcje Warszawy

Najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami Warszawy są Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto oraz Łazienki Królewskie. A gdyby tak wyruszyć w podróż po nieznanych zakamarkach tych miejsc? W PKiN wybierz się na spacer po mrocznych podziemiach i wytwornych salach, gdzie zasiadali partyjni dygnitarze. Odwiedź Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, gdzie oprócz wystaw przedstawiających “niezwykłe historie zwykłych rzeczy” znajdziesz poddasze z pięknym widokiem na okolicę. Zajrzyj do Starej Oranżerii w Łazienkach, w której mieści Teatr Królewski, jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Od czasu do czasu wystawiane są tam historyczne opery – warto sprawdzić repertuar z wyprzedzeniem. 

Poznaj historię miejsca i zrozum jego mieszkańców

Co w Warszawie ocalało z kultury żydowskiej? To tu przecież była największa społeczność Żydów w przedwojennej Europie. Przyjdź do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i poznaj ich dzieje na przestrzeni 1000 lat, pójdź śladem murów getta, odwiedź Warszawskie ZOO, gdzie mieści się dom, w którym Dyrektor Żabiński i jego żona ukrywali Żydów w czasie wojny.

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Powstania Warszawskiego. To w nim dowiesz się jaki był przebieg i jakie miał skutki największy zryw ludności przeciw okupantowi w czasie drugiej Wojny Światowej. Następnie pójdź szlakiem miejsc pamięci i śladów walk, które nadal są widoczne na niektórych warszawskich murach.

A może chcesz ruszyć śladami socrealizmu? Jeśli tak to najlepiej pojazdami z epoki! Nic nie przebije warkotu dwucylindrowego silnika Maluszka pędzącego Alejami Jerozolimskimi, albo oglądania Placu Konstytucji z wygodnej kanapy Dużego Fiata. Na wycieczkę po warszawskiej Pradze może zabrać Cię kultowy autobus – Ogórek. Daj się namówić na szalony rajd Nyską po PRL-wych perełkach Warszawy. Możesz liczyć na to, że ekipa Adventure Warsaw zapewni moc wrażeń. Najpełniej tę epokę zrozumiesz jednak w Muzeum Życia w PRL, gdzie wśród rzeczy codziennego użytku i w odtworzonych wnętrzach typowego mieszkania z wielkiej płyty lat 70-tych poczujesz się jakbyś odbył podróż w czasie.

Motywów przewodnich na poznawanie Warszawy jest całe mnóstwo. Wstęp do wielu instytucji kultury w określone dni jest darmowy. Pełną listę muzeów znajdziesz na portalu turystycznym Warszawy. Atrakcje Warszawy poza utartym szlakiem czekają!

Przygotuj aparat i kilka baterii na zapas

Wspomniany POLIN jest fascynujący także z powodu architektury, dzięki czemu regularnie pojawia się w rankingach najbardziej fotogenicznych miejsc Stolicy. Takich perełek jest jeszcze więcej. Gmach główny Politechniki Warszawskiej, stalowa konstrukcja mostu Gdańskiego, nowoczesne Bulwary Wiślane to tylko parę przykładów. Bardzo popularne wśród Instagramerów są też postindustrialne przestrzenie, takie jak Elektrownia Powiśle, Hala Koszyki, Centrum Praskie Koneser, które stały się centrami życia kulturalnego i imprezowego. Warszawa to także raj dla miłośników street artu. Wielkoformatowe murale artystów z całego świata znajdzieszw każdej dzielnicy.

Chcesz, żeby Twoje zdjecia pojawiały się na naszych mediach społecznościowych? Oznaczaj swoje zdjęcia tagiem #DiscoverWarsaw.

Czy taki sposób odkrywania Warszawy ci odpowiada?

Zrób nasz quiz – odpowiedz na 10 pytań, które określą najbardziej optymalny dla Ciebie sposób na zwiedzanie stolicy. W rezultacie dostaniesz listę „zadań” – rzeczy, które warto zrobić i zoabaczyć w Warszawie. Jesteś Syrenką, czy Bazyliszkiem? A może masz swoją unikalną recepturę na udaną wizytę w Warszawie? Sprawdź to i daj nam znać! Znajdziesz nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTubie.

Masz pomysł na kolejne wyzwania? Napisz do nas: internet[małpka]go2warsaw.pl. Chętnie weźmiemy pod uwagę Twoje sugestie!

wróć