dzieci dmuchające bańki w Centrum Nauki Kopernik

Miasto Warsa i Sawy, czyli rodzinna przygoda w Warszawie

Kto by pomyślał, że w miejscu, gdzie według legendy mieszkał biedny rybak z dwójką pociech, wyrośnie stolica Polski. To tu tętni teraz rozrywkowe życie, nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Najlepsze miejsce na wakacje z rodziną? Miasto Warsa i Sawy czyli Warszawa!

Pokochacie takie lekcje historii

Ty i Twoja rodzina tworzycie nierozłączny zespół odkrywców? Nawet jeśli przespaliście większość szkolnych lekcji historii, muzea w Warszawie sprawią, że poznawanie starych dziejów stanie się przygodą. Nowoczesne, interaktywne i atrakcyjnie zaprojektowane wystawy będą dla Was przewodnikami po mniej lub bardziej odległych czasach burzliwej historii stolicy Polski.

Oto TOP 3 muzea, których nie możesz przegapić w Warszawie:

  1. Muzeum Narodowe w Warszawie

To nie tylko klasyka gatunku, czyli bezcenne dzieła sztuki, jak olbrzymi obraz “Bitwa pod Grunwaldem” Matejki czy arcydzieła mistrzów flamandzkich, lecz także inspirujące warsztaty oraz cykliczne wydarzenia dla rodzin. Warto poznać też bogaty wybór materiałów edukacyjnych dostępny online. 

  1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Kluczem do zrozumienia historii Warszawy jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dramatyczne losy Powstania zostały przedstawione w sposób nowatorski. Odgłosy bombardowań i przyspieszający rytm bicia serca walczącej Stolicy z głośników. Szukaj poukrywanych w szufladach kart z informacjami, śledź zdarzenia na wyrwanych kartkach z kalendarza. Niesamowite wrażenie robi odtworzony w skali 1:1 bombowiec Liberator czy przejście fragmentem kanałów w całkowitej ciemności. Tej lekcji historii nie zapomnicie.  

  1. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Podróży w czasie ciąg dalszy. Tym razem śledzimy losy społeczności żydowskiej zamieszkującej ziemie polskie przez ostatnie tysiąc lat. Wystawa to multimedialna, historyczna wycieczka dla dorosłych i dzieci. Znajdziecie tu m.in.rzeczywistych rozmiarów replikę sklepienia nieistniejącej już synagogi w Gwoźdźcu. Dodatkowo Muzeum realizuje projekty edukacyjne dla rodzin, warto sprawdzić program wydarzeń przed przyjazdem.

Nietypowe Muzea w Warszawie dla rodzin z dziećmi

Jeśli nadal jesteście głodni wiedzy to jest z czego wybierać. Zajrzyjcie na listę najciekawszych (także bardzo dziwnych) muzeów na oficjalnym portalu turystycznym Warszawy.

Oto Top 3 najciekawszych muzeów dla rodzin:

  1. Muzeum PRL

Dla wielu rodziców to będzie powrót do czasów dzieciństwa, dla dzieci zabawa w odgadywanie czym są zebrane przedmioty codziennego użytku z lat 50-80. Odwiedzicie typowe m2 w bloku, obejrzycie kroniki propagandowe, zasiądziecie za kierownicą Malucha czy wreszcie napijecie się kawy z 60-letniego ekspresu. 

  1. Muzeum Neonów

To miejsce to zaczarowany ogród ze szkła i światła. Bajeczne, odrestaurowane neony z czasów PRL zachwycają z każdą mijaną alejką. Nic dziwnego, że to muzeum zostało uznane za jedno z najbardziej instagramowych miejsc w Europie. Szykujcie telefony do selfie!

  1. Centrum Pieniądza NBP

Pieniądze to nie wszystko, ale tu dowiecie się o nich wszystkiego. Obejrzycie najstarsze polskie monety, poznacie technologie zabezpieczania banknotów, weźmiecie do ręki 12,5 kilogramową sztabę złota i zobaczycie ile miejsca zajmuje 2 miliony złotych w 10-złotowych banknotach. Nie musicie brać pieniędzy, wizyta jest darmowa 🙂

Wiele muzeów i galerii jest dostępnych za darmo w określone dni tygodnia. Sprawdź rozpiskę na portalu turystycznym Warszawy!

Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać

Warszawiacy bardzo poważnie traktują tę naukę Pana Kleksa. Lubimy ruch i lubimy zabawę, a Warszawa dostarcza nam niezliczonych możliwości.

Oto Top 3 rozrywkowych atrakcji dla rodzin w Warszawie

  1. Wisła i okolice

Jeśli zapytasz gdzie bije rozrywkowe serce stolicy, to wielu mieszkańców odpowie: nad Wisłą. Mimo, że rzeka dzieli miasto na pół, to też łączy mieszkańców ofertą różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Na jednym brzegu są Bulwary Wiślane, miejsce na spacery, jogging, drinki z palemkami i zabawy na trampolinie. Z kolei drugi, dziki brzeg Wisły, to naturalne piaszczyste plaże, place zabaw i ścieżki biegowo-rowerowe. Wszystko to połączone jest darmową przeprawą promową, co samo w sobie jest atrakcją. Dodamy jeszcze, że promy to nie jedyne atrakcje wodne – znajdziecie tu bogatą ofertę rejsów dużymi i małymi statkami, wypożyczalnie kajaków i innego sprzętu pływającego.

  1. Rozrywkowe centra z pomysłem

Jeśli szukasz ambitnej rozrywki pod krytym dachem to Warszawa Cię nie zawiedzie. Jest tu wszystko, od naukowych eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik, przez rozgrywki w retro gry w Muzeum Flipperów, kończąc na szalonej zabawie na trampolinach w Hangarze 656. Dla fanów wodnych szaleństw jest też perełka pod Warszawą – największy park wodny w Europie! Nie zapomnij także o atrakcjach na PGE Narodowym (np. cykliczne interaktywne wystawy, multimedialne place zabaw, zimą lodowisko Zimowy Narodowy)

  1. Przeżyj prawdziwą przygodę w Warszawie!

A gdyby tak ruszyć w miasto i dać się ponieść przygodzie? Mamy na to sprawdzone sposoby! Polecamy niezwykłe wycieczki z przewodnikiem “nietypowymi” środkami lokomocji: klasyczną Nyską z Adventure Warsaw, autobusem Ogórkiem lub Maluszkiem czy Dużym Fiatem z WPT 1313 albo ekologicznie rowerem ze Station Warsaw. Do tego wejdźcie na pokład katamaranu Po Wiśle i słuchajcie opowieści kapitana o mijanych nadwiślanych atrakcjach. Jeśli wasza rodzina to prawdziwa drużyna i czujecie się gotowi na każde wyzwanie, to weźcie udział w atrakcjach przygotowanych przez Warszawskie Gry Miejskie. W Warszawie nie da się nudzić!   

Czy taki sposób odkrywania Warszawy ci odpowiada?

Zrób nasz quiz – odpowiedz na 10 pytań, które określą najbardziej optymalny dla Ciebie sposób na zwiedzanie stolicy. W rezultacie dostaniesz listę „zadań” – rzeczy, które warto zrobić i zoabaczyć w Warszawie. Jesteś Syrenką, czy Bazyliszkiem? A może masz swoją unikalną recepturę na udaną wizytę w Warszawie? Sprawdź to i daj nam znać! Znajdziesz nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTubie.

Masz pomysł na kolejne wyzwania? Napisz do nas: internet[małpka]go2warsaw.pl. Chętnie weźmiemy pod uwagę Twoje sugestie!

wróć